bezpłatne_i_bezpiczne_open_source

Bezpłatne i bezpieczne- czyli open source pod lupą

Oprogramowanie open source dosłownie oznacza oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym, które pozwala programistom modyfikować, budować, a także udostępniać swoje prace szerokiemu gronu odbiorców i zainteresowanych.

Open source ma wiele zalet i większość je zna. To głównie:

  • dostępność
  • społeczność
  • weryfikowalność
  • współpraca
  • innowacyjność
  • aktualizacje

Wiele z tych pozytywnych cech, takich jak przejrzystość, środowisko współpracy, społeczność, często wydawane wersje, bezpieczeństwo, długowieczność i merytokracja często nie ma zastosowania w przypadku niektórych projektów open source.

Koszt i darmowe oprogramowanie open source

Instalacja oprogramowania w firmie to dopiero początek długiej podróży wydatków, jeśli myślisz o systemie poważnie. Jeśli już jesteś w projekcie, to dowiedziałeś się, że utrzymanie, wsparcie i dalsza rozbudowa na własną rękę wiąże się z bardzo realnymi i emocjonalnymi kosztami.  Nie zawsze jest to oczywiste.

W społeczności programistów istnieje ograniczona liczba osób, które będą pisać i recenzować kod za darmo. Większość udanych projektów systemów operacyjnych wymaga źródła finansowania, aby przetrwać. Ludzie są tylko ludźmi i czasy ideałów już dawno przeminęły.

Bezpieczeństwo open source

Kod jest bezpieczny, ponieważ baza kodów jest otwarta. Niestety niekoniecznie…

Nie jest prawdą, że oprogramowanie open source jest bezpieczniejsze niż komercyjne, ponieważ ma więcej ludzi chętnych, do weryfikacji. Większość bibliotek  jest prowadzona przez 1 lub 2 osoby, bezpieczeństwo jest często na dalszym planie.

Rozdawanie kodu za darmo prowadzi do wypalenia zawodowego i zmian w składzie projektu więc stabilność i kontrola może być wyzwaniem.

Popularne oprogramowanie będzie miało więcej osób (darmowe czy też nie) pracujących nad nim, ale jeśli oprogramowanie jest duże i złożone, większość osób pracujących nad projektem nigdy nie przeczyta całego kodu i jest więcej linii kodu, które mogą zawierać błędy.

Jesteśmy tyle warci, w jakim stopniu nas sprawdzono. To także dotyczy darmowego oprogramowania. Zakładanie, że program open source jest bezpieczny tylko dlatego, że kod źródłowy jest publiczny, daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Realnie o OSS (Open Source Software)

Jeśli myślisz, że inwestycja w darmowe oprogramowanie jest dla Ciebie atrakcyjna, to bierz pod uwagę, a wręcz dokonaj analizy:

  • jakie funkcjonalności oferuje darmowa wersja z pudełka (GitHub)
  • co dziś potrzebuję względem funkcjonalności, a nie ma jej instalacja startowa
  • jaką kwotę miesięczną mogę poświęcić na wsparcie konsultacyjne lub programistyczne
  • czy stać cię na wsparcie po wdrożeniu (SLA / godziny / dostępność / wiarygodność)
  • jakie funkcjonalności możesz potrzebować 12 miesięcy po wdrożeniu

Open Source może nieść spore zagrożenie i fiasko wdrożenia, jeśli za decyzją o jego implementacji będzie stał człowiek bez kompetencji w zakresie wdrożeń.

Zniechęcamy cię do powierzania tej funkcji informatykowi lub programiście bez wiedzy na temat zarządzania projektami.

Bez dotacji nie może istnieć dobre oprogramowanie open source. Ludzi są ludźmi, muszą jeść, mieszkać i funkcjonować. Do tego powinni otrzymywać swoje wynagrodzenie.

W podsumowaniu

Oprogramowanie open source to bez wątpienia narzędzie bardzo przydatne w rękach doświadczonego wdrożeniowca. Należy je traktować jako „framework” a nie produkt końcowy. GLPI zawiera w sobie całą masę funkcjonalności. Trzeba tylko dowiedzieć się jak z nich korzystać z głową.